השפה העברית

פרד ופרדה

כל הזכויות שמורות © רוני הפנר 2004–2022
בעלי חיים
בעלי חיים
לדף הקודם | לדף הבא


הפרד הוא חיה שנולדת מזווג של שני מינים שונים – סוס וחמור. למרות שהזווג יכול להיות בין סוס זכר לנקבת החמור או בין סוסה לחמור זכר, בעברית לא קיימת הבחנה ביניהם:

הצאצא שנולד לחמור (זכר) וסוסה (נקבה) מתאפיין באזניים ארוכות יותר והוא נקרא באנגלית Mule (בתמונה למעלה). לצאצא של סוס ואתון יש אזניים קטנות יותר והוא נקרא באנגלית Hinny (בתמונה למטה). שניהם יכולים להיות זכרים או נקבות (לרוב הם לא פוריים).

בעברית לא קיימת ההבחנה הקיימת באנגלית והשם פרד או פִּרְדָה (בחיריק! על משקל שמלה) משמשים עבור שניהם. כך גם ברבים – פרדים וּפְרָדוֹת (בנקבה) – כמו בכינוי "גדוד נהגי הפרדות"1.

מבחינה לשונית, מעניין לשים לב לשתי מילים קרובות: פְּרִידָה (על משקל סליחה), ו־פְּרֵדה (על משקל ברֵכה). לשתיהן משמעות זהה של עזיבה והליכה לדרכים שונות (separation).

  • הצורה פְּרִידָה היא ארכאית יותר ונמצאת לרוב בשירים ישנים.
    היא מופיעה למשל בשיר "זמר נוגה" של רחל: "כְּבָר קָרוֹב הַיּוֹם שֶׁל דִּמְעוֹת פְּרִידָה".
  • הצורה השגורה היום בשפה היא פְּרֵדה.
Mule ו-Hinny

1 גדוד נהגי הפרדות: גדוד תובלה שסייע לבריטים במלחמת העולם הראשונה במלחמתם נגד הטורקים. הגדוד הוקם בשנת 1915 במצרים בפיקודו של יוסף טרומפלדור והוא מנה 650 חיילים יהודים. הגדוד ידוע בזכות המערכה שהשתתף בה בגליפולי (חצי אי קטן מול מיצר הדרדנלים), שם הבריטים ניסו לפרוץ את מחסום התורכים. חיילי הגדוד נעזרו בפרדות כדי להעביר ציוד לחימה ואספקה לקו הראשון.
כל הזכויות שמורות © רוני הפנר / אתר השפה העברית 2004–2022